Rola oleju w żywieniu psów
Prawidłowa dieta psów powinna być bogata w białko, węglowodany, a także tłuszcze. Aby posiłek był pełnowartościowy, ilość i jakość składników odżywczych powinna być dopasowana do aktualnych potrzeb żywieniowych, które powinny uwzględniać stan fizjologiczny, fazę wzrostu oraz ilość aktywności fizycznej.
Rola tłuszczów w diecie psa
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu psa są niezbędne tłuszcze, które są świetnym źródłem energii. Odpowiadają również za utrzymanie prawidłowej gospodarki hormonalnej, a także wykazują działanie przeciwzapalne. Pełnią bardzo ważną funkcję przy wchłanianiu, znajdujących się w pokarmie witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach (wit. A, D, E, K). Oprócz tego kwasy tłuszczowe pełnią funkcję budulcową, gdyż wchodzą w skład błon komórkowych. Z tego powodu ich niedobór powoduje zaburzenia funkcjonowania komórek, co może skutkować pogorszeniem gojenia się ran, łuszczeniem się skóry, matowieniem sierści oraz zwiększoną wrażliwością na różnego rodzaju zakażenia skóry.
Tłuszcze roślinne i zwierzęce
Wolne kwasy tłuszczowe są głównym elementem składowym tłuszczu roślinnego i zwierzęcego. Pełnią one w organizmie bardzo ważne funkcje. Wspierają prawidłową pracę mózgu i całego układu nerwowego, a także wpływają na kondycję skóry i sierści. Dodatkowo zapewniają prawidłowe widzenie, a także chronią przed chorobami nerek i serca. Wielonasycone kwasy tłuszczowe muszą być dostarczane z pokarmem, ponieważ psy nie są w stanie samodzielnie ich wyprodukować. Te kwasy w przyrodzie występują głównie w rybach i roślinach oleistych. Ich powszechna nazwa to kwasy tłuszczowe omega–3 i omega–6. Są one niezbędnymi związkami do prawidłowych procesów metabolicznych.
Rodzaje olejów polecanych dla psów
Należy pamiętać, że olej powinien być podawany w odpowiednich proporcjach, gdyż jest on bardzo kaloryczny i zbyt duże dawki mogą prowadzić do nadwagi i otyłości. Oleje spożywcze też nie są dobrym wyborem, ponieważ mogą powodować biegunki i nadmiernie obciążać trzustkę. Najlepszym wyborem jest olej rybi dla psa, który jest źródłem witamin, a dodawany do karmy poprawia jej smak i zapach, co wzmaga apetyt. Jest świetnym suplementem diety niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania. Powinien być wytwarzany z ryb morskich, w szczególności polecany jest ten z łososia. Łączy on zalety wszystkich pozostałych olejów, a także minimalizuje wystąpienie ewentualnych niepożądanych skutków ubocznych związanych z ich spożywaniem. Oleje z innych ryb mogą zawierać wysokie dawki wit. D, dlatego należy zachować ostrożność przy ich podawaniu.