Jak urozmaicić dietę psa? Podpowiadamy!
Psy są wszystkożerne – oznacza to nie mniej, nie więcej a dokładnie tyle, że dietę swojego czworonogiego przyjaciela możesz uzupełnić produktami z lodówki. Dziś opowiemy o kilku nietypowych produktach spożywczych, które mogą jeść psy. To ważne, bo codzienne jedzenie tej samej karmy jest dla psa monotonne i po prostu nudne. Dowiedz się jak komponować posiłki dla psa – oto kilka cennych porad!
Czego unikać przy komponowaniu posiłków dla psa
Psy są wszystkożerne, co nie oznacza jednak, że mogą jeść zupełnie wszystko. Aby nie zaszkodzić swojemu pupilowi, warto wystrzegać się tych kilku produktów, które mogą być dla niego niebezpieczne.
- Czosnek i cebula niezależnie od sposobu obróbki są produktami zakazanymi w psiej diecie, ich spożycie może doprowadzić do uszkodzenia czerwonych krwinek, a tym samym do niedokrwistości;
- Nabiał, a w szczególności mleko, śmietana i sery powodować mogą u psów zaburzenia żołądkowe, biegunkę i wymioty. Psy z wiekiem przestają tolerować laktozę, dlatego lepiej trzymać je z daleka od tych produktów;
- Winogrona i rodzynki nie są właściwie przyswajane przez psy, ich spożywanie może doprowadzić do ostrej niewydolności nerek Twojego pupila;
- Orzechy, mimo że zawierają dużo zdrowych dla człowieka tłuszczy, niekoniecznie będą zdrowe także dla Twojego psa, do tego orzechy zwiększają ryzyko zadławienia.
Jak urozmaicić psią dietę?
Jeśli zależy Ci, aby Twój pupil jadł zdrowo i z każdym kęsem dostarczał sobie potrzebnych składników odżywczych, warto wzbogacić jego dietę o dodatkowe produkty, jakie?. Idealnie sprawdzą się tutaj wszelkiej maści warzywa, gdzie większość z nich będzie w pełni bezpieczna dla Twojego psa. Dobrym wyborem będzie marchewka, ogórek, pomidor, brokuł, burak czy dynia.
A jak zwiększyć ilość zdrowych tłuszczy w psiej diecie? Postaw na zdrowe produkty zawierające ten ważny składnik. Mogą być to zarówno produkty spożywcze jak i suplementy diety. Olej rybi dla psa to jeden z lepiej przyswajalnych przez psy suplementów, który bierze udział w budowie mózgu i wpływa na wiele procesów metabolicznych. Mniej typowym, jednak bardzo skutecznym dodatkiem do diety będą świerszcze, które zawierają ogromne ilości witamin B12, B2, są bogate w białko, zdrowe tłuszcze, żelazo i wapń, a także są dobrym źródłem aminokwasów. Chyba nikt nie lubi nudnej monotonnej diety opierającej się na tych samych produktach. Dlatego zadbaj o to, aby posiłki Twojego pupila były zróżnicowane. Garść wspomnianych świerszczy, warzywa czy nawet jajka sprawią, że Twój pies ochoczo i z zainteresowaniem pochłonie podany posiłek!