Czy picie kakao tuczy?

Kakao to wyjątkowy produkt, bez którego wielu z nas nie wyobraża sobie codziennej diety. Dodajemy go do ciast, naleśników czy różnego rodzaju deserów. Jest to także jeden z najpopularniejszych napojów, który smakuje równie doskonale pity na ciepło, jak i w wersji schłodzonej. Czy jest kaloryczny? Odpowiadamy!

  1. Jakie wartości odżywcze ma kakao?
  2. Czy picie kakao jest tuczące?
  3. Jak optymalnie uwzględnić kakao w diecie?

Jakie wartości odżywcze ma kakao?

Ziarna kakaowca są niezwykle bogate w substancje aktywne, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie i prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W skład kakao wchodzą m.in. składniki mineralne: 100 g proszku zawiera średnio 1900 mg potasu, 138 mg wapnia, 660 mg fosforu, 420 mg magnezu, 10 mg żelaza, 6,5 mg cynku, 3,7 mg miedzi oraz 2,5 mg manganu. Oczywiście mamy tu na myśli czyste i naturalne ziarna kakao – napoje typu „kakao rozpuszczalne'' zakupione w sklepie oprócz kakao zawierają również znaczne ilości cukru,  glukozy, soli i innych, niekoniecznie pożytecznych dodatków.

Czy picie kakao jest tuczące?

Łyżka kakao naturalnego (10 g) ma mniej więcej tyle samo kalorii, co mała łyżeczka cukru, czyli ok. 23 kcal. Odpowiada to ok. 1% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka o średniej wadze i przeciętnej aktywności fizycznej. Nie jest to zatem napój tuczący, którego picie może doprowadzić do wzrostu masy ciała. Kilkukrotnie bardziej kaloryczne są natomiast popularne napoje produkowane na bazie kakao. Zawierają one duże ilości cukru i innych składników, które nie tylko są tuczące, ale również silnie przetworzone. O wiele lepszym rozwiązaniem jest postawienie na kakao naturalne, które wedle uznania można osłodzić miodem lub słodzikiem.

Jak optymalnie uwzględnić kakao w diecie?

Jeśli jesteś na diecie i nie chcesz rezygnować z kakaowego napoju, wybierz wysokogatunkowy produkt, który dodatkowo jest bogaty w witaminy, minerały i kofeinę. Gorzkie kakao jest zdrowe i nie przyspieszy wzrostu masy ciała, przeciwnie – pite regularnie i bez dodatku substancji słodzących może pozytywnie wpłynąć na przemianę materii. Podczas diety warto jednak pamiętać, aby nie przesadzać z ilością kakao, ponieważ nawet najmniej kaloryczny produkt spożywany w dużej ilości może spowodować przyrost tkanki tłuszczowej! Reasumując: kubek kakao dziennie nie wpłynie znacząco na przyrost masy ciała, jeśli uwzględnisz napój w swoim codziennym zapotrzebowaniu kalorycznym.

Warto pamiętać, że nawet będąc na diecie nie trzeba odmawiać sobie wszystkich wysokokalorycznych produktów i składników. Wszystko jest bowiem kwestią odpowiedniej organizacji jadłospisu względem deficytu kalorycznego i codziennych aktywności!