Brytfanna, jako uniwersalne naczynie do gotowania

Brytfanna, jako uniwersalne naczynie do gotowania

Jeśli szukasz świetnego naczynia do gotowania, to powinieneś rozejrzeć się za dobrą brytfanną. To naczynie, umożliwiające gotowanie i pieczeniu wielu potraw. Można brytfannę wstawić zarówno do piekarnika, jak i położyć na palnik. Dzięki swojej uniwersalności wielu światowych kucharzy w swoich komercyjnych kuchniach ma na wyposażeniu właśnie brytfannę. Jeśli Cię zainteresowaliśmy wstępem, to koniecznie przeczytaj nasz tekst, gdzie prezentujemy zalety i wady naczynia do gotowania tego typu.

Brytfanna – czym jest?

Brytfannę było można znaleźć w każdym polskim domu zwłaszcza w latach 90. XX wieku. Od kilku lat moda na posiadanie i gotowanie w takim naczyniu dynamicznie powraca. Obecnie coraz więcej posiadaczy kuchni decyduje się na zakup takiego naczynia. W sklepach ze sprzętem kuchennym można nabyć brytfannę nawet dostosowaną do konkretnego rodzaju kuchenki. Dobrze, w takim razie już wiemy, że brytfanny są chętnie kupowane, lecz czym są konkretnie? Brytfanna do duże naczynie o owalnym lub prostokątnym kształcie. Pomimo tego, że takie naczynie najczęściej występuje w dwóch wariantach pod kątem kształtu, to jest niezwykle uniwersalne. W brytfannie można przygotować dania pieczone, zapiekane, gotowane, duszone, a nawet smażone. Co ważniejsze, każdy przygotowany posiłek jest pełnowartościowy, soczysty i pełen smaku i wyrazu.

Brytfanna – rodzaje

Jak już wspominaliśmy, w latach 90. ubiegłego wieku brytfanna prowadziła swój prym. Wtedy producenci wykonywali naczynia tego typu z żeliwa. Okazuje się, że materiał ten jest nadal wykorzystywany do produkcji takich naczyń, ponieważ dzięki temu są one nie do zniszczenia. To bardzo cenna cecha, biorąc pod uwagę to, że gotowanie często obejmuje dynamiczne ruchy. Obecnie producenci kierują do entuzjastów gotowania znacznie szerszą ofertę. Na rynku można spotkać brytfanny aluminiowe, ceramiczne, granitowe, emaliowane, gliniane, silikonowe czy ze stali nierdzewnej. Jak można się domyślić, każdy rodzaj ma inne właściwości. Przykładowo brytfanna zwieger wykonana z aluminium jest lekka, wygodna i szybko się nagrzewa. Z kolei naczynia tego typu wykonane z granitu są niezwykle wytrzymałe i umożliwią przygotowanie posiłków bez dodawania tłuszczu.

Brytfanna – zalety gotowania w takim naczyniu

Brytfanny umożliwiają gotowanie dużych posiłków bez konieczności częstego mieszania składników. Wystarczy, że wszystkie składniki będą się gotowały na wolnym ogniu bez pośpiechu. Obecna technologia kuchenna sprawia, że brytfanny wyposażone są w nieprzywierające powłoki, dlatego gotowanie jest czystą przyjemnością. Ogromną zaletą brytfanny jest utrzymywanie ciepła, dzięki czemu każdy z domowników ma szansę zjeść ciepły posiłek bez konieczności podgrzewania całego naczynia.